Operacja bariatryczna to skuteczna metoda leczenia otyłości III stopnia. Jednak sukces tego skomplikowanego zabiegu zależy nie tylko od samej operacji, ale również od odpowiedniego przygotowania pacjenta przed zabiegiem. Kluczowym elementem tego przygotowania jest przestrzeganie tzw. diety bariatrycznej. Dieta lekkostrawna pomaga w zdrowej redukcji masy ciała i zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań podczas operacji. Pacjenci stosują dietę również po operacji, która wspiera proces rekonwalescencji. Jakie korzyści przynosi przestrzeganie diety lekkostrawnej przed i po operacji oraz dlaczego warto skorzystać z diety pudełkowej, przygotowanej we współpracy z dietetykiem klinicznym? O tym dowiesz się z naszego artykułu!
Co to jest operacja bariatryczna i dla kogo jest przeznaczona?
Pierwsze w historii operacje bariatryczne były wykonywane w połowie XX wieku i były stosowane w celu leczenia zaburzeń stężenia cholesterolu we krwi.
Obecnie potocznie przyjęło się, że operacja bariatryczna to operacja zmniejszenia żołądka. Operacja bariatryczna dzieli się na trzy typy:
- operacje restrykcyjne,
- operacje wyłączające,
- operacje restrykcyjno-wyłączające.
Wskazaniami do przeprowadzenia operacji bariatrycznej jest otyłość III stopnia oraz BMI między 35 kg/m2 a 39,99 kg/m2, jeśli występuje co najmniej jedno powikłanie otyłości.
Dieta przedoperacyjna – co jeść?
Kaloryczność posiłków przed operacją bariatryczną powinna wynosić 800-1000 kcal na dzień. Dietę należy rozpocząć min. 2 tygodnie przed zaplanowanym terminem operacji. Dieta powinna być bogata w białko i błonnik, natomiast należy unikać posiłków przetworzonych z dodatkiem cukru czy bogatych w tłuszcze nasycone.
Dieta po operacji bariatrycznej
Podczas pierwszego etapu – kilka pierwszych dni po operacji – zaleca się dietę płynną. Następnie pacjent przechodzi na dietę półpłynną, która polega na spożywaniu posiłków płynnych, ale z dodatkiem produktów bogatych w białko. Kolejnym etapem jest dieta papkowa, przypominająca jedzenie dla niemowląt. Po operacji bariatrycznej pacjent spożywa jedzenie głównie w postaci musów, purée i klopsików przez ok. dwa tygodnie. Następnie dieta opiera się na produktach lekkostrawnych z ograniczeniem tłuszczu i błonnika. Wszelkie potrawy są głównie gotowane na parze lub pieczone bez tłuszczu i smażenia.
Dieta Bariatria w Pychota Catering
Jeżeli przygotowujesz się do operacji bariatrycznej, ale nie jesteś pewien, jak powinna wyglądać Twoja dieta przed i po zabiegu, to Dieta Bariatria jest stworzona właśnie dla Ciebie. Oferujemy niskokaloryczne posiłki bogate w białko, które pomogą Ci schudnąć i zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej przed operacją. Dieta została opracowana we współpracy z klinicznym dietetykiem.