Dlaczego warto jeść regularnie?

Regularność w odżywianiu się jest podstawą zdrowego stylu życia, ale też zasadą podczas odchudzania. Ważne jest, aby w ciągu dnia spożywać od 4 do 5 posiłków dziennie w odpowiedniej kaloryczności. O tym, dlaczego istotne jest obliczenie swojego zapotrzebowania kalorycznego pisaliśmy w tym artykule. Teraz, chcemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego regularność posiłków jest tak ważna!

Zdrowe odżywianie = regularność

Dietetycy zalecają, aby dziennie spożywać 4 lub 5 posiłków w regularnym czasie. Zwykle są to 2-3 godziny pomiędzy posiłkami. W codziennym menu powinny znaleźć się: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek oraz kolacja. Główne dania powinny mieć większą kaloryczność, a więc: śniadanie, obiad i kolacja. Z kolei drugie śniadanie i podwieczorek powinny być traktowane jako przekąski w celu uzupełnienia niezbędnych kalorii.

W zdrowym odżywianiu warto rozpisać sobie jadłospis, który będzie właściwie zbilansowany. Musi zawierać odpowiednią ilość kalorii, ale też składników odżywczych, aby dostarczać do organizmu wszystkie mikro- i makroelementy. 

Odchudzanie a regularność w jedzeniu

Utratę wagi wspomagają regularne posiłki. Błędnym przekonaniem jest, że efekty odchudzania można osiągnąć poprzez tzw. głodówki. Znacznie korzystniejsze dla redukcji tkanki tłuszczowej są pełnowartościowe posiłki, jednak dopasowane do stylu życia i organizmu. Powinna ona uwzględniać właściwy deficyt kaloryczny, który uwzględni regularność posiłków. Restrykcyjne diety często prowadzą do tworzenia się efektu “jojo”, a więc powrotu do stanu sprzed ich stosowania. Głodówki mogą być zagrożeniem dla zdrowia!

Wyznaczenie odpowiednich odstępów czasowych i spożywanie odpowiedniej liczby posiłków w ciągu dnia może pozytywnie wpłynąć na metabolizm. Pozwala to utrzymać właściwe tempo przemiany materii, a więc przyswajania składników odżywczych z jedzenia, trawienia i procesu ich wydalania. Dzięki temu znacznie szybciej będą zauważalne wyniki pracy nad swoim ciałem. Jednak regularność wpływa także na zdrowie oraz samopoczucie!

Jak zadbać o regularność posiłków?

Konsultacje z dietetykiem – specjalista pomoże nie tylko ułożyć menu, ale znajdzie zamienniki, tak by dieta stała się czymś zdrowym i smacznym!

Aplikacje mobilne – w prosty sposób można pobrać specjalne aplikacje, które dostosują kaloryczność oraz zaproponują menu zgodne z potrzebami. Wysyłają powiadomienia o posiłkach, a także kontrolują aktywności fizyczne.

Catering dietetyczny – zapewniają regularne posiłki bez zbędnych przygotowań i straty czasu na ich przygotowywanie. Dietę pudełkową można jeść w dowolnym miejscu, a co więcej dopasować odpowiedni rodzaj diety i kaloryczności do swoich potrzeb!

Sprawdź ofertę cateringu dietetycznego od Pychoty w Niewieścinie, Świeciu i Bydgoszczy!